Naaskelsabad on endiselt meie lasteaedade suur nuhtlus

Eestis on inimeste levinuim ussparasiit naaskelsaba, keda kutsutakse ka linaluu-ussiks, maat-ussiks ja tõenäoliselt veel mitut moodi. Nende ussikestega on paljud lapsepõlves kokku puutunud ja võib-olla nad seejärel unustanud. Aga nad ei ole kuhugi kadunud ja vaevavad endiselt meie lapsi. 1−3-aastased nakatuvad harva, 5−7-aastased ja suuremad aga päris sagedasti. Nakatumist põhjustavad näiteks lohakas kätepesu, näppude ja mitmesuguste esemete suhu panemine ning põrandal ja vaibal mängimine. Nakkus võib koguneda: kui laps on saanud seda uuesti ja uuesti, võime temalt ussimune leida peaaegu igal ajal.
Üle viiendiku lastest nakatunud
2012. ja 2013. aastal tegid Tartu tervishoiu kõrgkooli bioanalüütikud naaskelsaba uuringu Tartu-, Jõgeva- ja Viljandimaa lasteaedades. Tartu- ja Jõgevamaal uuriti lapsi üheksas, Viljandimaal kümnes lasteaias. Maakondade kaupa saadi laste nakatatuseks Tartumaal 17, Jõgevamaal 18 ja Viljandimaal 22 protsenti. Kümme uuritud Viljandimaa lasteaeda asusid maakonna eri paikades: oli nii linnade kui maakohtade, nii suuremaid kui väiksemaid lasteaedu.
Kokku uuriti 328 last. Nakatunute osa jäi 6 ja 59 protsendi vahele, kolmes lasteaias oli nakatunud rohkem kui kolmandik lastest.
Antiparasitaarne kuur lapsele
Papaia (100)
Küüslauk (100)
Must Pähkel (100)
Super Flora (90)
Ternespiim (90)
Kaks viimast (Super Flora ja Ternespiim ehk First Food) võtta pärast kuuri.
Võib teha juba ka alla 1-aastasele, siis on doos ca 1/3 täiskavanute omast.
Kõik puhastuskuurid ja muud tervistavad programid, küsi isilikult lisa. 
marjelei@hotmail.com