1. Esimene ja väga tõhus samm maksa rahustamiseks on süüa vähem. Paast ei tee paha.
2. Vähendada tuleks mõningate toitanete tarbimist, mis mõjuvad maksa tööle koormavalt. Siia kuuluvad kõrge küllastunud rasvhapete sisaldusega toidud nagu liha,hapu- ja rõõsk koor, juust, munad ja hüdrogeniseeritud halva kvaliteediga rasva sisaldavad toiduained nagu margariinid, rafineeritud toiduõlid.
3. Vältida pähklite liigtarbimist
4. Vältida ravimite asjatut tarbimist
Toiduained, mis aitavad maandada pingeid maksas.
1. Siia kuuluvad leebed maitseained: sibulad, porrulauk, küüslauk, sinep, basiilik, loorber, kardemon, majoraan, köömned, till, apteegitill, ingver, must pipar, mädarõigas, rosmariin, mündid ja meliss. Kangemad vürtsid tekitavad kehas liigset soojust ja selleks otstarbeks ei kõlba
2. Toiduainetest rahustavad maksa: riis, maasikad, aprikoosid, kirsid, männiseemned, kõik kapsad (sh hapukapsas), kaalikas, redis, peet ja porgand
3. Kuigi ka alkoholil on võime maksa ajutiselt lõdvestada, siis sagedane ja pikaajaline „maksa lõdvestamine alkoholiga” mõjub maksa rakkudele hävitavalt, seetõttu tuleks alkoholi maksa lõdvestajana vältida.
4. Mitmesugused idandid, oad, seemned, läätsed, värske köögivili ja puuvili stimuleerivad maksa energia tsirkulatsiooni
Toiduained, mis harmoniseerivad maksa energiat.
• Magusamaitselised toiduained, nagu idandid ja teraviljad. Maksafunktsiooni häirumine väljendub tihti äkilise magusavajadusega. Siis sobibv hästi mesi, mida segada õunaäädikaga. Sobivad täisväärtuslikud suhkrutooted: maltoos, pruun suhkur, lagritsajuur, riisisiirup, datlisuhkur. Väldi valget suhkrut ja tooteid, mis on valmistatud valge suhkruga.
• Maksa hüperaktiivsust aitavad rahustada kibedad ja hapumaitselised toiduained. Parim neist on töötlemata looduslik söögiäädikas: õunaäädikas, töötlemata riisiäädikas, balsamäädikas, jt kvaliteetsed söögiäädikad. Söögiäädikas omab üheaegselt nii haput, kui kibedat maitset.
Hea segu on: 1 supilusikatäis mett ja sama palju õunaäädikat klaasi veega.
• Ainult äädikale siiski lootma jääda ei tasu, vaid muutuma peab kogu toitumine. Äädikas on oma loomult kuumendav, seetõttu ülekuumenenud maksa korral ei ole ta sobiv, siis võiks asendada äädika tsitruselistega: greip, sidrun, laim. Näiteks 1 sidruni mahl veerand klaasi veega kaks korda päevas.
• Kibedate toiduainete hulka kuuluvad veel rukkitooted, lehtsalat, spargel, rediselehed, tsitruseliste koor NB!- ilma valge osata!.
• Eestimaa ravimtaimedest on ideaalseks maksa ja vere jahutajaks- puhastajaks võilill, mis toimib kui vere puhastaja, põletikuliste ja mädaste protsesside pidurdaja. Ja kuna enamikel inimestel esineb maksa ülekuumenemist, tuleks vähemalt kevadeti teha puhastav võilille kuur kohe kui värsked võililled pea maa seest välja pistavad. Sobivad nii lehed kui juured.
NB! Inimesed, kes on väga külmakartlikud, peaksid võilillega kui tugeva sisemise jahutajaga olema ettevaatlikud.
• Veel on head maksa jahutajad: rabarber, redis, kurk, seller, mungoad, ploomid, tatar.
• Pikaajalisest ülekuumenemisest põhjustatud sisemist kuivust aitavad niisutada mung-oad ja nende idud, värske kurk ja kõik klorofüllirikkad (rohelised) taimed ning tumedavärvilised marjad sealhulgas viinamarjad
Pikaajaline pingeseisund maksas, igapäevane ja pidev intoksikatsioon olmekeemia ja alkoholiga mõjuvad maksarakkudele hävitavalt. Seda protsessi on võimalik mõningal määral peatada ja maksarakke taastada. Sellise toimega on kõik klorofüllirikkad taimed, loodustooted, mis on valmistatud teravilja võrsetest (nisu või odravõrse mahlapulber), rohevetikatest. Veel aitab maksa taastada töötlemata (lüpsisoe) lehma ja kitsepiim ning orgaaniliselt kasvatatud loomade maksa söömine.
Veel maksa talitlust tõhustavatest võimalustest.
• Maksa tugevdavad kõik psüühikat reguleerivad abinõud – hingerahu, ning oskus kontsentreeruda ja oma emotsioone valitseda.
• Kasuks tulevad kõik harjutused, mis venitavad kõõluseid. Need ei ole head mitte abstraktselt vaid mõjuvadki otseselt maksale.
• Maksale teeb head vaatlemisos, kusi arendavad harjutused. Vaadelda loodust, kunsti, inimesi, aitab väga hästi närvilisuse ja vihastumise vastu.
Sapp.
Sapp on maksa nõre. Maks toodab seda pidevalt, kuni 2 liitrit päevas, kuid kui seda pole seedeprotsessis hetkel vaja, pannakse sapp kontsentreeritud kujul sapipõide, mis on sapireservuaariks, mahutades kuni 50ml sappi. Sapp sisaldab sapphappeid, mille üheks tähtsaks koostisosaks on kolesterool.
Sapi ülesanne organismis on aktiveerida rasvu lõhustavat ensüümi lipaasi, et muuta rasvad seeditavaks (veeslahusrtuvateks)
Sapipõievaevused.
Maksa pingeseisundid ja disharmooniad põhjustavad sapinõristuse häireid, kutsudes sellega esile seedehäireid ja seedimatust. Samas ei kasutata ära organismi toiduga kogunenud kolesteriooli (kolesterool on sapphapete koostise põhikomponent).
Sapinõristuse häireid iseloomustavad järgmised sümptomid:
• Toidu seedimatus
• Perioodiline valu parema roidekaare piirkonnas
• Pinged kaelas ja turjal
• Kibe ja mõru maitse suus
• Valud rinnus
Inimesed, kes on pidevalt stressis, peaksid aegajalt teostama sapipõie puhastamist.
Aeglane meetod sapipõie puhastamiseks.
1. Vältida küllastunud rasvhappeid sisaldavaid toite: liha- ja piimatooted, munad, pähklid.
2. Suurendada redise, sidruni ja pirnide tarbimist
3. 21 päeva vältel süüa toidukordade vahel 2-3 redist ja juua 3 klaasi madara (Galium Aparine) teed päevas
4. Ühe toidukorra eel või ajal kasutada külmpressitud linaseemneõli 1 teelusikatäis 15 kg kehakaalu kohta( 60 kg inimene siis 4 teelusikatäit)- seda teha 6 päeva nädalas 2 kuu vältel.
Kiire meetod sapipõe puhastamiseks.
• Sellel päeval, mis sa valid oma sapipõie puhastamiseks, söö ainult rohelisi õunu 4-5 tükki, joo ainult vett või õunamahla ja taimseid ravimteesid
• Õhtul vahetult enne magamaminekut võta 2/3 klaasi soojendatud oliivõli, millele lisa 1/3 klaasi sidrunimahla ning joo see väikeste sõõmudega ära ning mine kohe voodisse.
• Heida magama paremale küljele, parem jalg kõverdatuna kõhu poole.
• Öösel tühjendab sapipõis oma sisu seedekanalisse, kusjuures sapiga koos väljuvad ka sapiliiv ja sapikivid.
• Hoolitse selle eest, et järgmine päev oleks kohustustest vaba ja sul oleks võimalik puhata.
parimad looduslikud vahendid maksa puhastamiseks ja keha turgutamiseks
Kevad on suurpuhastuse aeg, nii kodus kui kehas. On mitmeid toredaid looduslikke vahendeid ja supertaimi, millega saab oma maksa puhastada ja kosutada.
Kevad on suurpuhastuse aeg, nii kodus kui kehas. On mitmeid toredaid looduslikke vahendeid ja supertaimi, millega saab oma maksa puhastada ja kosutada.
Allpool loetletud supertaimi ohtralt oma menüüsse kaasates vajutad oma keha detoksi-automaatrežiimile ja loomulik puhastumine võib alata.
Sidrun
Sidrun teeb äkkstardi sinu seedimisele, stimuleerides ensüümide vabanemist ja sisaldades rikkalikult C-vitamiini. Viimane aitab kehas ringlevaid toksiine vesilahustuvaks muuta, mis võimaldab neid kergelt kehast eemaldada. Sidrun julgustab maksa tööd ja puhastab verd.
Rõõmusta oma keha ja alusta päeva 1 klaasi leige veega, kuhu on lisatud poole sidruni mahl. Soovi korral võid lisada pisut mett.
Peet
Peet on aukartustäratavalt tervislik. See on pungil täis superantioksüdante ja suurepärane B3 ja B6 vitamiini allikas. Peedis leidub ka ohtralt beeta-karoteeni, mis kaitseb nii taimi kui inimesi kahjuliku UV kiirguse eest. Peet sisaldab külluslikult C-vitamiini ning magneesiumit, kaltsiumit, tsinki ja rauda, mis aitavad maksal ja sapipõiel mürke lõhustada. Selle punase supervilja kiudaine on aga suurepärane jääkainete siduja ja kehast väljutaja.
Riivi toorest peeti ja piserda üle sidrunimahlaga, lisa tl oma lemmikõli - ja neil mürkidel pole enam pääsu!
Õunad
Õunad sisaldavad rohkelt kiud- ja toitaineid ning aitavad stimuleerida sapi tootmist, mida maks kasutab mürkide kehast välja transportimiseks. Suurepärane lahustuv kiudaine, pektiin, aitab eemaldada raskemetalle ja kehasse sattunud lisaaineid. Söö võimalusel kodumaiseid õunu, kuna importõunad on ühed tihedamini pritsitud viljad. Siiski saab ka neid kooritud kujul tervise edendamiseks kasutada.
Rohelised viljad
Klorofüll - see on päike vedelal kujul! Lisa oma menüüsse hulgaliselt klorofüllirikkaid rohelisi taimi - lehtvilju, brokolit, kurke, varssellerit, idandeid ja kevade poole muidugi võilillelehti. Need taimed aitavad detoksi-protsesse, tõstes keha hapnikutaset ja puhastades verd. Klorofüll vabastab keha keskkonnamürkidest, raskemetallidest ja taimekaitsevahenditest. Tervislikus menüüs on rohelised viljad täiesti asendamatud. Lisaks muule paneb klorofüllirikas toit naha särama.
Kas teadsid, et klorofüll ja hemoglobiin on oma ehituselt identsed, erinevus seisneb vaid keskses metallis - klorofüllil on selleks magneesium, hemoglobiinil raud. Nii ongi klorofüll asendamatu abiline hemoglobiini tõstmisel ja vere tervendamisel.
Kurkum
Kurkum võib mõjuda küll võõrapäraselt, kuid selle imetaime maksapuhastavat võimet on raske ülehinnata. Kurkumi aktiivaine kurkumiin stimuleerib sapi tootmist ja läbivoolutust, aidates seeläbi toksiine eemaldada. Kurkumiin uuendab maksarakke ning on hinnatud nii vähivastaste ja põletikke tekkimist pärssivate omaduste poolest. Kurkum aitab nii reuma, artriidi, kui kõhunäärme- ja seedetrakti põletike korral. Samuti põletikuga kulgevate silmahaiguste ja nahakonditsioonide (psoriaas, ekseem) puhul.
Raputa kurkumit (pulbrit) ohtralt kõikidele soolastele toitudele - sellel on mõnus soolakas, vürtsikas maitse, mis ei mõju samas liigteravalt. Võid teha omale ka kurkumijooki, kuhu paned mett, sidrunit ja ½-1 teelusikatäie kurkumit.
Küüslauk
Värske küüslauk on looduslik antibiootikum, millel on nii viirusevastased kui antiseptilised omadused. Küüslauk aitab stimuleerida maksa tootma rohkem detoksifitseerimiseks vajalikke ensüüme, mille abil mürke seedesüsteemist välja filtreeritakse.
Suurepärase tervisliku ampsu saamiseks rösti ahjus pisut leiba ja hõõru seejärel üle oma lemmikõli ja värske küüslauguga. Või valmista kevadperioodiks haiguste ja väsimuse vastane supersegu, kuhu paned üle talve seisnud jõhvikaid, tublisti küüslauku, sidrunit. Blenderda kõik ühtlaseks massiks, lisa mett ja hoia külmkapis. Võta 1 tl segu igal hommikul enne sööki. Lõhna pärast pole vaja karta - kui segule hommikusöögi peale sööd, pole muretsemiseks mingit põhjust.
Idandid
Kevad on parim aeg idandite söömiseks. Kõikides idandites on sees meeletu jõud ja taime kasvamiseks vajalik energia. Idandamise käigus suureneb seemne vitamiinisisaldus ja vallanduvad mitmed biokeemilised protsessid, seepärast on idude toiteväärtus seemne omast kordades kõrgem. Idandid kubisevad vitamiinidest ja fütokemikaalidest, mis detoksiprotsessidele kaasa aitavad ja seedesüsteemis vajalike ensüümide tootmist tagant õhutavad. Idandid on väga antioksüdantide rikkad, takistades vabade radikaalide võidukäiku ja kaitses rakkude terviklikkust.
Idanda mungubasid, kikerherneid, lambaläätsi, brokolit, lutserni, nisu jt. Erilise maitseelamuse annavad rõigas, redis, sinep, rukola, ürt-allikkress. Lisa idandeid salatitesse ja söö niisama.
NB! Lapsed jumaldavad idandeid - võid idude eest hoolitsemise ja loputamise neile usaldada.
Roheline tee
Roheline tee on vaimustav antioksüdantide allikas. Üheks neist on katehhiinid, mistõstavad detoksi võtmeteguriks oleva maksa toonust. Rohelise tee joomine hüdreerib keha ja parandab rakkude energiataset.
Proovi rohelist teed sidruniga. Uuringud on näidanud, et teest seedesüsteemi jõudvate polüfenoolide (tervistavate fütotoitainete) hulk on sel juhul palju suurem.
Koriander
Koriander on parim looduslik vahend raskemetallidest vabanemiseks. Keskkonnast,toidust, vaktsiinidest ja amalgaamplommidest pärit raskemetallid põhjustavad kehas tigedat hävitustööd, tekitades depressiooni, kilpnäärmeprobleeme, vähki ja paljusid muid autoimmuun- ja neurodegeneratiivseid haigusi. Koriander suudab nende toksiliste metallide sidet kudedega lõdvendada ja neid verest, kudedest ja kesknärvisüsteemist välja tuua.
Lisage koriandrit salatitesse, smuutidesse, lihatoitudele ja aedviljaroogadele.